Статті
Запорожжя в залишках старовини і переказах народу
Історія книги може бути незвичайною! Є час? Прочитайте, здійсніть разом з Дмитром Івановичем Яворницьким захоплюючу подорож козацькими землями другої половини XIX ст! Цією книгою зачитувались сучасники, написана вона живою образною мовою, тому текст її легко сприймаєтся.
Також тут ви знайдете посилання на повний текст книги видань 1888 та 2005 років ...
Колись давно моя бабця Сянька, коли їхала до Вільнюса, до тьоті Іри на День народження і закупи дефіцитів, а нас із Питровною лишала на діда, казала:
- Михалку, гляди! Щоб було на обід рідке! Бо, як приїду і застану Гамно з язвою, то цюрлика відріжу!
- А що я їй рідкого зварити маю? - питав дідо.
- Як то що? - брала бабця руки в боки. - Ти що, обревку ти прицюцькуватий, борщу дитині не звариш?
- Зварю, - запевняв її дідо. – Я ж не мишиґін якийсь. Он якраз і півень-переліток криває на лапу...
Гроза, Грім, Громове дерево, Громові стріли
Гроза — за народними уявленнями сприймалася в образі бога Перуна, який женеться за нечистою силою. Щоб грім не вдарив та щоб відігнати страх від людини, під час бурі й грози запалюють громничні (стрітенські) свічки, а комини затикають, аби до хати не потрапили злі сили. А щоб дідьки не вскочили через двері, за поріг викидали...
Українські краєвиди на листівках XIX-XX ст.
"Тут - рідкісні історичні листівки. Хочеться, щоб люди використали цей матеріал, тому прошу поділитися альбомом. Українські листівки колекціоную з 1992 року. Одною з найулюбленіших тем для мене є види України, українських сіл та хат під стріхою! Так, саме тих хат, пошуками яких я зайнявся пізніше особисто. Можливо, ці зображення надихнули досліджувати мою улюблену тему, важко сказати, але у двадцять років я чітко усвідомив, що..." (Володимир Козюк, пейзажист, народний художник України, м. Вінниця)
Українські пейзажі на картинах
Пейзажі України на картинах Юрія Журки…
Кольорові фотографії України 1905 року
На сайті Бібліотеки Конгресу США опубліковані кілька унікальних кольорових фотографій, зроблених в Україні у 1905 році. Це частина колекції робіт російського фотографа Сергія Прокудіна-Горського. Прокудін-Горський не був піонером у галузі кольорової фотографії. Він використовував звичайні чорно-білі фотопластини. Через кольорові фільтри синього, зеленого і червоного кольорів робилися послідовно три знімки одного і того ж сюжету. Після цього виходили три…
Як виглядали українки 100 років тому
Як виглядали українки 100 років тому: вишиті вбрання, намиста і розкішні вінки. Патріотичні вбрання, вишиванки і віночки зараз на піку популярності серед українських модниць. Це ще раз доводить, що мода циклічна – адже якщо подивитися на фото українок столітньої давності, ми побачимо ті самі деталі…
Вивчення народних архітектурно-будівельних і декоративно-художніх традицій має не лише теоретичне, а й практичне значення. Використання всього кращого, прогресивного з вікового народного досвіду, допоможе архітекторам створювати нові села, що будуть відповідати не лише сучасним вимогам життя, а й кращим національним традиціям та естетичним уподобанням народу...…
Українські скоромовки на всі приголосні
Скоромовки для дикції на кожний приголосний звук української мови.
Поради - як працювати над скоромовками. «Розвиткові техніки мовлення, чіткої вимови слів і фраз допомагають українські скоромовки. Скоромовку треба виробляти через дуже повільну, перебільшено чітку мову. Після довгого та багаторазового повторення одних і тих же слів скоромовки мовний апарат стає настільки вправним, що…
Українські символи та священні знаки
Щоб відновити філософський зміст української етнічної культури, слід вивчити всі відомі космогонічні знаки, які існували на нашій землі впродовж тисячоліть. Палеолітичне й неолітичне населення залишило на території України найдавніші твори мистецтва, на яких уже існували знаки-символи. Біля с. Мізин на Чернігівщині знайдено перші у світі сварги (свастики) і безкінечники (меандри). До цього ж часу належать перші скульптури Богині-Матері, які були відомі у всій Європі…
Козацькі напої в Енеїді Івана Котляревського
Текст „Енеїди” привертає увагу й тим, що визначило місце І. П. Котляревського в українській мові, а саме: численний мовний матеріал, що являв собою найбільш уживану розмовну лексику. Саме тому об’єктом нашої уваги стали лексеми на позначення напоїв…
Козацький тютюн - що палили в люльках козаки?
Як свідчать численні спогади про козаків, на Січі "козаки люльки з рота не випускають". При отій “загальній тютюнізації” випадки легеневих хвороб серед козаків були дуже нечастими. Тут йдеться про риси здорового побуту, які ми забули…
Читайте також - Українська лайка
Читайте також - Вислови про сраку (16+)
[ нагору ]