Українські легенди www.ukrlegenda.org Українські легенди www.ukrlegenda.org Українські легенди www.ukrlegenda.org

В Україні: Mon, 26 Feb 2024, 03:52ми на фейсбукми на ютубі
Збірка "Савур-могила"
Звичаї нашого народу
Козаччина
Народна творчість
Галерея зображень
Альманах "Свічадо"
www.ukrlegenda.org

Наш канал на Youtube

Наш канал на Facebook
www.ukrlegenda.org

Українські легендиНародний календар - січень

Читайте також: Народні прикмети. Календар.

1 січня.
Якщо в перший день Нового року сильний мороз і малий сніжок, то добре вродить хліб. Якщо ж тепло й безсніжно -хліб уродить погано. Якщо після Нового року хмари пливуть проти вітру, то буде сніг.

2 січня. Гната.
Вечірня зоря має рожевий колір, а ранок сірий і похмурий - буде ясний день і вечір із слабким вітром. Яскраво-жовтий, а також золотистий, рожевий, зеленкуватий кольори вечірньої зорі -на суху, часто вітряну погоду. Хмари йдуть проти вітру - піде сніг. Білі хмари - на вітер, сині - буде тепло. Якщо до Різдва буде багато бурульок під стріхою, добре вродить ярина, особливо ячмінь. Як колют к Різдву кабана, замічають косу (селезінку): як к заду товща - ще зима буде товста, а як тонша, то і зима буде мнякша.

6 січня. Свят-вечір, багатий вечір, багата кутя, вілія.
На багату кутю зоряне небо - кури добре нестимуться і вродить горох. Як на Святий вечір (під Різдво) є зірки на небі, то будуть кури нестися, а як зір у цей вечір нема, то і не буде яєць. З кубельця витягували сінину: якщо довга, то рік буде врожайним, а коротка - на недорід. Дивляться після вечері у вікно: якщо чисте й зоряне небо, то буде сухе й урожайне літо, і навпаки. Іній або сніг - на мокре літо і дорід зернових. Сніг іде - врожай на яблука. Ожеледь на деревах - вродять горіхи й садовина. Місячна ніч - врожай на баштани.

7 січня. Різдво.
Як за два тижні перед Різдвом рясний іній, то перед Петром буде на гречці рясний цвіт. Який день Різдва, такий і на Петра (12 липня), бо як по Різдвові, так і по Петрові. На Різдво гарна погода, сніг - до урожайного року. Якщо Різдво на новому місяці, то рік буде неврожайним. Якщо 7 січня тепло, весна буде холодною. На Різдво завірюха - бджоли добре роїтимуться. На деревах рясний іній - озимина дасть добрий урожай. Якщо на Різдво буде багато бурульок понад стріхою, то вродить ярина, особливо ячмінь. На Різдво йде сніг - заврожаїться озимина. Якщо сонячний день - дорід на хліб.

13 січня. Меланки, Щедрий вечір.
Якщо вночі вітер дме з півдня - рік буде жаркий, із заходу - буде вдосталь молока і риби, зі сходу - до врожаю фруктів. Якщо на Меланки (13 січня) сонячно й відлига, то чекай теплого літа. “Яка Меланка, такі й Петро з Павлом”. Діти клали у батькові чоботи шматочок хліба і вуглинку. Натомість він просив подати правий чи лівий чобіт; якщо втрапила вуглинка, то рік буде голодний, а хлібець - щедрий. Кілька цибулин посипали сіллю. Якщо вранці сіль набухла вологою, то невдовзі піде дощ, стала геть мокрою - злива. Дивилися, куди тварина ляже головою: до сходу - на врожай, до заходу - на недорід. Зоряне небо - добре нестимуться кури. Ожеледь на деревах - уродить садовина. Багато пухнастого інею на деревах - до врожаю зернових і доброго медозбору. Сильний мороз і падає малий сніжок - на врожай хліба, здоров’я людей і тварин; коли ж тепло і без снігу - на неврожай і хвороби. Падає м’який сніг - на врожай, а коли тепло, то літо буде дощовим. Небо в зірках - врожай на боби й горох. Якщо під Новий старий рік добрий сніг - сій гречку.

14 січня. Новий старий рік, Василя.
Якщо на Василя в цей день туман - до урожаю.
Якщо на Щедрий вечір худоба ляже головою на схід - на врожай, на захід - до неврожаю.
Якщо на Меланка посипає землю снігом - весною сій гречку: вродить, як гай.
Коли 14 січня багато пухнастого інею на деревах, рік буде багатий на мед.
Завірюха в Василів вечір віщує великий урожай горіхів.
Якщо Василева ніч зоряна, то літо буде ягідним. Якщо на Маланку небо в зірках - на врожай гороху та грибів.
На Новий (старий) рік погода - буде в полі урода.
Якщо погода тепла - чекай влітку багато дощів.

18 січня. Голодна кутя.
Якщо в цей день завірюха - буде вона і на Масляній; дмуть вітри з півдня - літо буде грозовим. Якщо в хрещенську ніч зорі дуже блищать, хліби будуть добрі. Як на голодний вечір темно, то вродить гречка. Яскраві зорі на голодну кутю - щедрий приплід білих ягниць.

19 січня. Водохреща, Йордань.
Якщо все небо буде похмурим, то всякому хлібу родитися добре; якщо ж тільки на сході - добре вродить жито, на півдні - просо, на півночі - гречка.
Як день теплий - буде хліб темний.
Як похмуро - хліба вдосталь.
Хрещенські морози.
Якщо цього дня ясна й холодна погода - на посушливе літо, похмура й сніжна - на рясний урожай. На Богоявлення сніг іде - до урожаю, ясний день - до неврожаю. Вірили, якщо, йдучи на Йордан, пролетять поперед хоругв горобці, то велика смерть на дітей, граки - на молодь, а гуси - на літніх. Під час освячення води йде сніг - добре роїтимуться бджоли і колоситимуться хліба. Якщо вдень випав іній, то у відповідний день треба сіяти пшеницю. Удень йде сніг - на врожай гречки: зранці - ранньої, вдень - середньої, а ввечері - пізньої. Коли на Водохрещі випав повний місяць - бути великій воді. Якщо в цей день зоряна ніч - вродять горіхи і ягоди. Йде лапатий сніг - на врожай. Якщо похмуро - хліба буде вдосталь. На Водохрещі день теплий - буде хліб темний. Коли на Водохреща риба табунами ходить - на рої добре

23 січня. Маркіяна.
Іній на стіжках - на мокрий рік.

25 січня. Тетяни.
Якщо вигляне сонце, то рано прилетять птахи з вирію, а коли сніжно, то літо дощове.
Як дощ - то дощитиме і в літі.


Повернутися до змісту: Народні прикмети. Календар.

Читайте також: Олекса Воропай “Звичаї нашого народу” - Зима - Весна - Літо - Осінь


Також в січні:

Антон Головатий28 січня 1797 року - помер Антін Головатий, козацький кошовий отаман. Прибувши на Кубань, розселились 38 куренями (Уманський, Канівський, Полтавський і т.д.) та заснували там Кубанське козацьке військо.День пам'яті Героїв Крут29 січня 1918 року - День пам'яті Героїв Крут.
[ нагору ]

Copyright © 2013 - 2024 - Українські легенди - www.ukrlegenda.org