Трон. Вірші на Різдво Христове
З книги: Олекса Воропай. Звичаї нашого народу. Зима.
В 1908-му році етнограф І. В. Бессараба записав тексти двох народніх вистав — у містечку Нова Прага та в селі Іванівці на Херсонщині. Обидва ці тексти надруковані в одному з видань «Імператорської Академії Наук»1 і називаються вони «Трон» — імовірно, від трону царя Ірода. В передмові до цього видання читаємо таке: «....кілька років тому в дні Різдвяних свят можна було бачити на вулицях «переодягнених» хлопців, що заходили в заможніші доми і пропонували виставу». А далі пояснення: «Трон» — це народня трагедія-містерія. Всі дієві особи в цій містерії одягнені відповідно до тих ролей, які вони виконують; деякі в машкарах і характеризовані. Для виконання характерів є й предмети: гірська корона, зброя воїна, косо для смерти тощо...»
«Трон», як і вертеп, складається з двох частин: релігійної, де головну ролю грає цар Ірод, і світської, де міг би проявитися народній (національний) характер. Але в обох текстах, записаних Бессарабою, ми нічого українського не знаходимо. Натомість друга дія відкривається піснею: «єздил, єздил русский царь».
В передмові до текстів обох вистав є така приписка: «...тепер (в останні 10 років), з наказу поліції, ця невинна народна містерія заборонена з уваги на небезпеку протиурядової агітації в народі під виглядом «Трону». Це дає нам підставу думати, що були й інші «Трони», без «русскаво царя», тексти яких, на жаль, до нас не дійшли.
- - - - - - -
1 «Матеріалы для этнографіи Херсонской губерніи». Собралъ И.В. Бессараба. Сборникъ отдђленія русскаго языка и словесности Императорськой Академіи Наукъ. Петроградъ, 1916.
Повернутися до змісту: Олекса Воропай. Звичаї нашого народу. Етнографічні нариси. Зима.
[ нагору ]