Українські легенди www.ukrlegenda.org Українські легенди www.ukrlegenda.org Українські легенди www.ukrlegenda.org

В Україні: Wed, 29 May 2024, 05:51ми на фейсбукми на ютубі
Збірка "Савур-могила"
Звичаї нашого народу
Козаччина
Народна творчість
Галерея зображень
Альманах "Свічадо"
www.ukrlegenda.org

Наш канал на Youtube

Наш канал на Facebook
www.ukrlegenda.org

Українські легендиПерше квітня - день обманів

З книги: Олекса Воропай. Звичаї нашого народу. Весна.

Звичай обманювати в день першого квітня існує майже в усій Европі й Азії. Початок цього звичаю губиться в сутінках старовини.

Індійці напередодні весняного рівнодення, що припадає на початок квітня за стародавнім літочисленням Вед, святкують — чи святкували — народження богині Сіти (або бога Шіви). Це свято називається у них «Голі» або «Голак».

Святкуючи «Голак», індійці влаштовували сценічні вистави, а в тих виставах обманювали один одного. Обманюючи, стародавні індійці вірили, що цим вони умиротворять своє божество.1

У стародавніх жидів джерелом цього звичаю була ніби облудна розмова, яка поширилася в Іудеї після воскресіння Христа. Тіло Спасителя, як свідчить Матвій (XXVIII, 13), було вкрадене вночі з гробу його учнями. «Тоді жиди навчили народ і воїнів жартома обманювати і при цьому говорити: «Христос Воскрес!» Другий на це відповідав: «Перше квітня!», що значило — «неправда»2

Римський ретор і філософ Апулей (ІІ-ге століття по Христі) першоквітневий обман виводив з римського свята на честь божества сміху — Risus. Це свято відбувалося на весні, коли дні робилися довші. Апулей пише: «Забави (ігри), які кожного року ми влаштовуємо на честь Сміху, завжди мають якунебудь нову вигадку. Ми — єдиний з усіх народів, що уласкавлюємо забавами, веселощами та жартами божество, яке називається Сміхом».3

Ісляндські саги кажуть, що звичай обманювати в день першого квітня введений асами (богами) в пам’ять Скадеї, дочки Тіясса.4 Цей звичай дуже поширений у Данії, Швеції і Норвегії.

В Англії перше квітня — це день усіх дурнів («all fools day»). Обманутий в цей день називається квітневим дурнем (aprilfool). У Шотлядніі першоквітневий обман називається «гонити шуліку» («hunting the gowk»).

У французів обман у день першого квітня називається «квітневою рибою» — «poisson d’avril». Походить ця дивна назва ніби від того, що в день першого квітня втік із в’язниці Людовік ХІІ. Він перевдягнувся в одяг селянина і переплив річку, «як риба». Але таке пояснення викликає сумнів, бо звичай обманювати в день першого квітня значно старіший у Франції, ніж перша половина XVII століття, коли жив Людовік ХІІ (1610-1643). Деякі з дослідників уважають слово «poisson» зіпсутим «passion» — страждання і надають йому релігійного значення: страждання Ісуса Христа.5 Який це має стосунок до обману — невідомо.

У німців здавна існує звичай в день першого квітня посилати хлопця до сусідів чи знайомих, щоб він побачив або попросив те, чого не можна ані побачити, ані попросити. Наприклад: голос якогось птаха або свист диявола. Це у них називається «in den April schicken» (послати в квітень). Обманутий таким способом називається «Aprilnarr».

Походження цього звичаю пояснюється тим, що за середньовіччя в країнах Европи любили робити вистави сцен св. Письма. Зокрема на весні, напередодні Великодня, темою вистав були Страсті, а там водять Ісуса Христа від Кайяфи до Пілата, а від Пілата до Ірода. Це ніби дало підставу до виникнення німецької приповідки: «Jemanden von Pilatus zum Herodes schikken». Вживається ця приповідка тоді, як хочуть сказати: «Послати когось даремно».

У чехів і словаків кажуть: «Poslati koho s Aprilem». Цей же звичай відомий і в Польщі, і в Литві під назвою «Primaprilis». В цій назві є вказівка на римське походження цього звичаю, бож по-польськи «квєцєнь», а не апріль. Це дає підставу думати, що звичай обманювати на перше квітня прийшов до Европи з Риму разом з назвою місяця — «априль».

Якби ми мали більше відомостей про релігійні обряди дохристиянського періоду, нам було б легше встановити джерело — довідатися, звідкіля походить цей звичай. Більшість дослідників погоджується з тим, що обманювати в день першого квітня — поганський звичай, а до християнства він приплетений лише штучно.

У нас, в Україні серед сільського населення цей звичай зовсім невідомий. Міське населення його знає. Імовірно, до наших міст цей звичай принесли німці не раніше, як у XVII столітті. В наших фолкльорних матеріялах звичай обманювати в день першого квітня зовсім не занотований.

-------

1 За І. Снєгірьовим: «Русскіе простонародные праздники и суевђрные обряды». М. 1837-39. Випуск ІІІ. Том. І.

2 Церковний словник П. Алексєєва, ч. 3. М. 1816.

3 L. Apuleii. Metamorphoses, rec. Fr. Oudendorp, Lugd. Bat., 1786-1822.

4 Edda Saemundina, t.III.

5 Encyclopedie des gens du monde, t. I., Paris.
Повернутися до змісту: Олекса Воропай. Звичаї нашого народу. Етнографічні нариси. Весна.
[ нагору ]

Copyright © 2013 - 2024 - Українські легенди - www.ukrlegenda.org