Українські легенди www.ukrlegenda.org Українські легенди www.ukrlegenda.org Українські легенди www.ukrlegenda.org

В Україні: Wed, 04 Oct 2023, 10:40ми на фейсбукми на ютубі
Збірка "Савур-могила"
Звичаї нашого народу
Козаччина
Народна творчість
Галерея зображень
Альманах "Свічадо"
www.ukrlegenda.org

Наш канал на Youtube

Наш канал на Facebook




www.ukrlegenda.org

Українські легендиДіти восени

З книги: Олекса Воропай. Звичаї нашого народу. Осінь.

Восени немає обставин для великої шкоди і худоба ходить де хоче, а діти-пастухи мають більше часу бавитися й збирати ягоди, гриби, жолуді та інший пожиток. Ягоди, звичайно, діти їдять сирими, а жолуді, гриби й картоплю печуть на вогні. З грибів найсмачніші печені рижики1; їх кладуть просто на жар, солять і так печуть. Опеньки2 і маслянки3 теж можна пекти, але вони не такі смачні, як рижики, а тому їх діти вживають рідко, лише тоді, коли справді голодні. Печуть і картоплю. Найсмачніша картопля — спечена в піску. Це робиться так: розкладають діти вогнище, у вогонь насипають піску; коли ж пісок добре нагріється, тоді розсувають жар разом з піском і роблять ямку. В ту ямку кладуть картоплю і зверху присипають гарячим піском із жаром, — приблизно через пів години картопля готова.

Коли дозріють гарбузи, то хлопці роблять із гарбуза опудало: зрізують вершок, вичищають середину, прорізують ножем очі, ніс, здоровенного рота. В рот настромлюють паличок і виходить, ніби це опудало вишкірює зуби, а в середину ставлять запалену свічку. Темного осіннього вечора котрийсь хлопчак бере таке опудало і йде туди, де бавляться діти. Підкрадається й виставляє з-за плоту гарбуза з запаленою свічкою. Діти, несподівано побачивши в темряві великі вогняні очі та величезну пащеку з вишкіреними зубами, — лякаються і з криком розбігаються геть.

Восени ще роблять курище. Коли листя з дерев уже нападає багато, то діти згрібають його на купи й підпалюють. Таке листя ще сире, воно не встигло ще висохнути, а тому й не горить вогнем, а тільки тліє, даючи багато їдкого диму. Діти, бавлячись, перестрибують через це курище, качаються по ньому, а також змагаються, хто довше витримає дим, стоячи в курищі.

Але восени часто буває так, що пастухам треба не курища для забави, а таки вогнища, щоб захищатися від холоду. Вогнище розкладають з сухого паліччя, листя та соснових шишок, якщо це в лісі, та з сухого бур’яну, якщо це в полі. Після дощу вогнище ще потрібне для того, щоб обсушитися.

Тоді ж, восени, діти люблять підпалювати старі дупляні дерева. Дупла часто трапляються в старих грушах, вербах і дубах. Діти накидують у дупло сухого листя у те листя тліючу головешку і листя запалюється, а вже від листя запалюється й дупло. Стіни дупла, звичайно, бувають трухляві й вони горять дуже повільно, часом кілька днів, а то й тиждень. Палити дупла заборонено і з цим шкідливим звичаєм борються не тільки дорослі, а й свідоміша частина дітей.

- - - - - - -

1 - Рижик (Lactarius deliciosus Fr.) росте в соснових і ялинкових лісах.

2 - Опеньок осінній (Armillaria mellea [Fr.] Quel.) росте скрізь у листвяних і мішаних лісах.

3 - Маслянка (Ixocomus luteus [Fr.] Quel.) росте в соснових лісах, найчастіше зустрічається в молодняках.


Повернутися до змісту: Олекса Воропай. Звичаї нашого народу. Етнографічні нариси. Осінь.




[ нагору ]

Copyright © 2013 - 2023 - Українські легенди - www.ukrlegenda.org