Українські легенди www.ukrlegenda.org Українські легенди www.ukrlegenda.org Українські легенди www.ukrlegenda.org

В Україні: Sat, 22 Jun 2024, 18:15ми на фейсбукми на ютубі
Збірка "Савур-могила"
Звичаї нашого народу
Козаччина
Народна творчість
Галерея зображень
Альманах "Свічадо"
www.ukrlegenda.org

Наш канал на Youtube

Наш канал на Facebook
www.ukrlegenda.org

Українські легендиЗмій на Хортиці

Покійний Матвій Шуть був кухарем у запорозьких рибалок, які рибалчили на острові Дубовім. Цей острів був колись біля Хортиці (його змило водою). То Матвій було розказував ось що.

Дубовий острів був довгий: від слободи Вознесенки та аж до Стовпів 1, верст на три довжиною. На ньому росли дуби, груші, лоза і стояли якісь фортеці; був колись і шинок на ньому. Після 1845 року все пішло в Херсон за водою...

Поки жили тут козаки, багато було риби, звіра, птиці й лісу по Дніпру, а на степах росли такі трави, що як їдеш конем, то й не видно. А гаду було!.. Були жовтобрюхи, полози, а в печері, що у Вищій Голові 2 острова Хортиці, жив змій. Він нікого не чіпав — і козаки його не боялися. Було, кажуть, вночі як засяє, так і освітить Дніпро!

Змій не щоночі показувався, а так: у місяць або на тижнів три по разу, і все біля тієї печери, що зветься Змієвою.

Як подалися звідси запорожці під турка, то пішла за ними риба і птиця, пішов і звір усякий. Після того як зійшли запорожці, тут, по скелях, щось ходило й тужило... Було вночі як заголосить, так аж тіло похолоне. Потім із Кічкаського боку як почне кидати каміння на Хортицю, як почне, то так те каміння і прикипає до Чорної скелі... Сумно і страшно було тоді...

Після запорожців лишились одні пугачі. Вони й тепер щоночі сумують по скелях.

------

1 - Стовпи — три скелі, що розділяють течію Дніпра біля о. Хортиці.

2 - Вища Голова — північний скелястий берег о. Хортиці.
Повернутися до змісту: Савур-могила. Легенди та перекази Нижньої Наддніпрянщини. Отак і назвали. Як запорожці давали географічні назви.
[ нагору ]

Copyright © 2013 - 2024 - Українські легенди - www.ukrlegenda.org