Українські легенди www.ukrlegenda.org Українські легенди www.ukrlegenda.org Українські легенди www.ukrlegenda.org

В Україні: Mon, 20 Mar 2023, 20:54ми на фейсбукми на ютубі
Збірка "Савур-могила"
Звичаї нашого народу
Козаччина
Народна творчість
Галерея зображень
Альманах "Свічадо"
www.ukrlegenda.org

Наш канал на Youtube

Наш канал на Facebook
www.ukrlegenda.org

Українські легендиБунтар Кузьма

Колись, іще за кріпацтва, у лісі між Больбатовою 1 і Благовіщенкою 2 орудував із своєю ватагою бунтар Кузьма. Від нього ото й лиман, що Каховське море затопило під Рогом 3, називався Кузьминським.

То розказують, що Кузьмині товариші бідних людей не займали, а багатим спуску не давали. Кузьма дуже не любив панів, бо й сам був кріпаком у пана Іваненка. Одного разу пан за щось надумав його побити різками, а він од когось дізнався про панів намір — і вночі втік до лісу. Та й організував там собі ватагу.

Так ото виходять було братчики на дорогу, вткнуть у землю тичку, а біля неї рушник простелять і ждуть. Цю їхню витівку вже всі знали, а особливо — чумаки. Було, як доїжджають до тички, то зараз же чумацький отаман поклониться їй, а на рушник покладе солі й усяких харчів — та й веде свою валку далі. А коли ж їдуть нові, недосвідчені чумаки і не знають цього закону, та не вклоняться і не дадуть нічого, то Кузьма їх так провчить, що вдруге все як слід зроблять. А панів — хоч кланялись, хоч ні — усіх Кузьма оббирав і пускав голими пішки.

Аж ось одного разу їхав тою дорогою царський гонець у економію пана Іваненка. їхав на коні й при зброї.

Доїжджає до тички з рушником, зупинився і каже:

— Що воно за оказія? — І хотів їхать далі. Коли як вискочать хлопці з-за кущів — та до нього. А гонець вийняв пістоль і почав стріляти. Та де йому проти ватаги?!

Стягли гінця з сідла, обшукали і знайшли пакет із царськими печатками. Тільки хотіли той пакет розпечатувати, а гонець як вирветься — і давай тікать. То його і пристрелили.

Розірвали пакет — а там лист губернатора до пана Іваненка. П ише губернатор, що скоро прийде в Благовіщенську плавню військо, виловить бунтарів і їхнього отамана схопить.

Прочитали Кузьмині хлопці, засміялися, а тоді зібралися і кудись в інші місця перекочували, щоб військо їх не знайшло.

-------

1 - Больбатова - друга назва с. Єлизаветівки, що після будівництва Каховського водоймища частково знесене, а частково приєднане до с. Балок Василівського р-ну Запорізької обл.

2 - Благовіщенка - село Кам’янсько-Дніпровського р-ну Запорізької обл.

3 - Ріг - урочище біля с. Клаговіщенки, де р. Кінська робила різкий поворот уліво, на схід, перед першим упадінням у Дніпро.
Повернутися до змісту: Савур-могила. Легенди та перекази Нижньої Наддніпрянщини. Оборонці покривджених.
[ нагору ]

Copyright © 2013 - 2023 - Українські легенди - www.ukrlegenda.org