Козацька сторожа в степу
... Щоб устерегтись од набігів, запорожці посилали в степи у розвідку козаків, чоловік по п’ятнадцять і по двадцять. Опріч цього, від самої гетьманської границі, на північний схід, од ріки Орелі аж по ріку Кінську, були побудовані радути: де гори — верст на десять один од одного, де рівно — на двадцять і тридцять. У кожному радуті був курінь на п’ятдесят козаків, без чуланів і перегородок, з сіньми, а через сіни — комора, де складалася козацька бутра 1. Ці курені були побудовані з доброго лісу і вкриті очеретом, дряницею, а деякі землею, і навколо обгороджені ділованням 2 з стайнею для коней. У цих радутах стояло по п’ятдесят вартових козаків, де в яких запорозьких, а в інших — козаків з Гетьманщини; і щороку змінялись. Ці козаки висилали від себе в степи пікети й розвідки, і цим побитом пильнували край од татар і ногайців.
Біля кожного радута стояли фігури, цебто маяки, дуже хитромудро збудовані, на випадок несподіваного набігу, щоб разом оповістить увесь край.
Кожну фігуру будували з двадцятьох смоляних бочок ось як: в основу ставили по шість бочок сторч і міцно з’єднували, обв’язуючи смоляним канатом, щоб всередині було порожнє місце, ніби винний казан. Далі ставили на них п’ять бочок, а там — чотири, а останні дві — одна на одну.
Сама верхня була найменша і без дна, тільки всередині вставлений залізний прут з коромислом, до котрого прив’язували довгий мотузок; один кінець його висів аж до самої землі, а біля другого, коротшого, прив’язували до дротяного кола здоровенний пук лика, вивареного в селітрі.
Ці фігури стояли від радута на два і три гони,на випадок пожежі, і при кожній пильнували вартові козаки. Удень і вночі від радута до радута снували козаки, чоловік по п’ять і більше, особливо там, де були сінокоси і царина, й доїжджали до самої границі. Як же було вгледять татарву, то зараз і чкурнуть до радута, а осавул — у гетьманців у кожному радуті був осавул — і звелить запалювать фігуру, а по інших радутах побачать — і собі запалюють, і в одну годину увесь край оповіститься, щоб люди по степах і в плавнях на роботі заганяли скотину і втікали в слободи.
А тим часом по паланках і в коші збиралось військо і з усіх сторін ішло на ворогів; та й зададуть було їм такого чосу, що не потраплять і додому.
-------
1 Бутра — пожитки, речі побутового призначення.
2 Діловання — паркан.
Малюнок: http://www.liveinternet.ru/users/3707322/post230779016/
Повернутися до змісту: Савур-могила. Легенди та перекази Нижньої Наддніпрянщини. Ой, Січ - мати.
[ нагору ]