Гей, була в мене коняка (гречкосій)
Читайте також: Українські пісні
Гей, була в мене коняка (гречкосій) - скачати цю пісню у форматі mp3 (5,7 Mb)
Гей була в мене коняка
Та й коняка розбишака
Була шабля ще й рушниця
Ще й дівчина чарівниця
Ту коняку турки вбили
Ляхи шаблю пощербили
І рушниця поламалась
І дівчина відцуралась (2)
За буджацькими степами
Їдуть наші з бунчуками
А я з плугом і з косою
Понад нивою сухою (2)
Гей гей-гей мій чорний воле
Степ широкий стерня коле
Вітер віє повіває
Казаночок закипає (2)
Гей, хто в полі озовися
Гей хто в лісі одкликнися
Йдіть до мене вечеряти
Серце моє звеселяти (2)
Зву, луна за лугом гине
Казаночок стигне стигне
Вітер віє повіває
Казаночок застигає
Вітер віє повіває
Серце в жалю завміра...
- - - - - - -
Авторський текст Якова Щоголева (за збірником "Українські поети-романтики"): Гречкосій Ой у мене був коняка, Був коняка-розбишака, Була й шабля і рушниця, І дівчина-чарівниця. Гей коняку турки взяли, Ляхи шаблю пощербили, І рушниця поламалась, І дівчина відчуралась. За буджацькими степами Їдуть наші з бунчуками, А я з плугом та з сохою — Понад нивою сухою... "Гей, гей, гей, мій чорний воле!" Нива довга, в стерні поле... Вітер віє-повіває, Казаночок закипає. Ой, хто в лісі, озовися! Ой хто в полі, відкликнися! Йди до мене вечеряти, Моє серце звеселяти! Ой у лісі луна гине: Із-за хмари місяць плине; Вітер віє-повіває, — Казаночок простигає...
- - - - - - -
Варіант пісні, що його співали на Кубані. Він не дуже відрізняється, але там іноді зустрічаються інші слова: Гей, у мене був коняка, Був коняка-розбишака, Була шашка, ще й рушниця, Ще й дівчина-чарівниця. Ту коняку турки вкрали, Ляхи шашку поламали, Ще й рушницю почепали, І дівчину вицурали. За кубанськими степами Їдуть наші з бунчуками; А я з плугом та з сохою Понад нивою сухою. Гей, гей, гей, гей, сірий воле! Сірий воле, крута роги... Вітер віє-повіває, Казаночок закипає. Ой, хто в лісі — одізветься, Хто за лісом — одкликнеться! Їдь до мене вечеряти, Мою душу звеселяти.
- - - - - - -
Автор - Яків Щоголів. Вперше з окремими відмінами надруковано в альманасі ХАТА, Петербург, 1860 р. під заголовком "ГРЕЧКОСІЙ". Вірш покладено на музику композитором Єдлічка. (Коментар у виданні: Яків Щоголів, Поезії, Київ, 1958)
Джерело: www.pisni.org.ua, Вікіпедія
- - - - - - -
Примітки:
Буджацькі степи - Буджак (тур. Bucak — «кут», гаг. Bucak, рум. Bugeac), що включає Аккерманщину та частково Подунав’я — історична область на півдні України між гирлами Дунаю, Дністра та Чорним морем. Для Буджака характерні рівнинний рельєф та степовий ландшафт, посушливий клімат.
Бунчук (тур. boncuk або кримськотат. boyuncaq — «намисто») — штандарт полководця у східноєвропейських народів.
Держав із золотою кулею, під якою підвішено кінське волосся.
Символ гетьманської влади в Речі Посполитій, Війську Запорозькому, Війську Донському тощо.
Повернутися до змісту: Українські пісні
[ нагору ]