Ірина Прокопенко - Суниця-мандрівниця
Головна сторінка
Зміст - № 1 (15) '06
Зміст - № 4 (14) '05
Зміст - № 3 (13) '05
Про нас
Передплата
Наші координати
Обмін посиланнями
www.ukrlegenda.org

Українські легенди

Наш канал на Youtube

Наш канал на Facebook
Українська література

Світ книгиДніпрокнига “Дніпрокнига” – дітям і дорослим
Видавництва Дніпропетровська, попри всі негаразди та проблеми, усе частіше радують читачів хорошими книгами.
У першу чергу це – “Пороги”, “Січ”, “Дніпрокнига”. Особливо відзначилось останнє – одне з найсолідніших видавництв області. Діє воно вже шістнадцятий рік, і видання його складають величезну бібліотеку – близько 300 назв книг загальним тиражем понад 15 мільйонів примірників. Серед авторів – відомі письменники, зокрема дніпропетровські, учені, учителі шкіл, краєзнавці, діячі культури і мистецтва, юні таланти.
Поліграфічний рівень книг, які виходять на світ з благословення “Дніпрокниги”, надзвичайно високий, мало не кожне видання – своєрідний шедевр книжково-поліграфічного мистецтва.
Наукова, популярна, навчальна, художня, мистецька, дитяча, краєзнавча література – ось палітра видань. Книги виходять і серіями – “Чарівна книжечка” відразу ж завоювала симпатії дітлахів та їхніх батьків, а “Пізнавай і шануй свій край”, що увібрала в себе багатюще розмаїття тем і напрямків, зацікавила широке коло читачів.
На всіх книжкових форумах, а це – Київ, Харків, Львів, Москва, книги дніпропетровського видавництва завжди здобували нагороди. Чудовий фотоальбом про петриківський розпис, книга поезій Сергія Бурлакова, дитяча книжка Євгена Білоусова “Оповідання про маленьку Копійку та велику Гривню” отримали перші місця, а двотомна енциклопедія “Ми – українці” – почесну грамоту та медаль Кабінету Міністрів України.
Сьогодні представляємо невеличку частину з того розмаїття, яке подарувала читачам “Дніпрокнига” за останній рік.
Авторами поетичної збірки “Зірочки Дніпропетровщини” стали юні таланти, члени дніпропетровської студії “Лілея”, якою керує поетка Людмила Левченко. Студійці – часті переможці дитячих літературних конкурсів, лауреати фестивалів, кожен з них має своє неповторне обличчя. Вірші, що увійшли до книжки, – емоційні, пристрасні, і нехай вони ще не мають довершеності, відшліфованості, зате від них віє свіжістю сприйняття світу, дитячою безпосередністю й чистотою. А майстерність, віримо, додасться з часом і віком.
А ось книги дорослих авторів. Про серйозні речі зрозумілою для дітей мовою.
Книга Євгена Білоусова “Моя держава – Україна” розповідає юному читачеві, коли і за яких обставин виникла наша держава.
Які князівства, королівства та республіки були на її терені. Хто правив, звідки пішли державні символи: герб, прапор, гімн. Хто створив першу Конституцію, і що таке Конституція взагалі й для чого вона потрібна. Книга дає юним громадянам знання про їхню державу, виховує почуття патріотизму.
Про не менш серйозні речі й книга “Бюджетна абетка, або дітям про доросле”. Її автори – економіст Надія Дєєва та вчитель історії Тетяна Недосєкіна довели, що з дітьми не лише можна, а й конче необхідно, говорити про бюджет, податки, закони, економіку держави, виховуючи економічно та юридично грамотних свідомих громадян. А розповідати про ці “дорослі речі” можна мовою казки, вірша, яскравого малюнка. На сторінках книги використана й творчість дітей – переможців конкурсів.
“Бюджетна абетка” розрахована не лише на маленького читача, вона – для сімейного читання. Тому тут подано й матеріали для дорослих: словничок фінансових термінів, історичні довідки тощо. Книга чудово оформлена, багато ілюстрована.
Безсумнівно, вона стане корисною маленьким громадянам.
Виховувати в дітях почуття патріотизму необхідно з раннього дитинства. У цьому твердо переконаний Анатолій Худяков, автор надзвичайно привабливої книжки для найменших ”Чудо-город на Днепре. Чудо-місто на Дніпрі”. З неї дітлахи дізнаються, коли виник Дніпропетровськ, як він називався раніше, хто його будував і прикрашав. Ну хто з малюків відмовиться від казкової подорож і над рідним містом на повітряній кулі? Та ще й укупі з котом-екскурсоводом?
А яскраві малюнки автора книги не залишають байдужими не лише дітей, а й дорослих. Книга написана віршами, легкими для читання та запам’ятовування. Текст розташований паралельно російською та українською мовами.
Кургани скіфських царів, половецькі ідоли-бабаї, Троїцький собор у Новомосковську та Пустельно-Миколаївський монастир, фортеця над Кодацьким порогом, перший залізничний міст Катеринослава й новітній космічний завод “Південмаш”...
Це – “Сім чудес Дніпропетровщини” Ірини Голуб. Книга поведе юних читачів стежками рідного краю, перегорне перед ними цікаві сторінки історії, розповість про пам’ятки старовини і чудеса сьогодення, познайомить з людьми, які їх творили й зберігають нині. Книга відкриє дива рідної землі, викличе здивування і захват, почуття гордості за свою батьківщину.
До речі, хоч книга й розрахована на школярів, але й дорослим вона може бути цікавою. Наприклад, за її розділами цілком можна розробити маршрути краєзнавчих екскурсій, використати матеріал книги при проведенні уроків історії, географії, літератури рідного краю.
А книга Тетяни Цидзіної “Буквар емоцій” розрахована в першу чергу на дорослих. Це – практичний посібник для вихователів дитячих садків, учителів початкових класів, психологів, батьків.
Формування емоційного світу дитини починається з перших днів її життя, емоції відіграють важливу роль у становленні особистості, характеру, у взаємодії з іншими людьми. Тому так важливо допомогти маленькій людині розібратися у своїх емоціях, навчитися володіти ними, бути їх господарем, а не рабом. Книга в ігровій формі знайомить дітей з найважливішими емоціями: радістю, горем, подивом, страхом, гнівом, соромом тощо. А проведуть дітей цим цікавим світом герої книги: Усмішка, Слізка, Злюка, Огидка, Серденько. Книга наповнена яскравими малюнками, цікавими іграми для дітей, методичними порадами для дорослих.
Не залишить байдужим жодного дніпропетровчанина книга Валентина Старостіна “Столиця степового краю. Дніпропетровськ: Нариси з історії міста”, яка вийшла на початку 2005 року.
На її сторінках архітектура Катеринослава, історія його забудови, визначні пам’ятки культури, відомі та забуті діячі нашого міста від кінця XVIII ст. до 1920-х років XX ст. Видання багато ілюстроване, частина фотографій з приватних колекцій друкується вперше. Краєзнавці, придбавши та прочитавши книгу, виходять з нею в місто й шукають будинки, вулиці, про які з глибоким знанням і такою любов’ю написав молодий знавець історії архітектури. А далі й самі продовжують пошуки.
Книга Михайла Богомаза “Придніпров’я тече і рухається” вже знайома тим, хто користувався його книгами-довідниками “Станція називається” та “Річка називається”. Видані кілька років тому, вони настільки зацікавили краєзнавців, що швидко зникли з продажу. Бо хіба ж не цікаво дізнатися, чому залізнична станція, населений пункт, річка, місцевість мають саме таку назву? І звідки вони походять? І яка їхня історія? Перевидання книг давно стояло на часі, от і вирішили видавці зробити подарунок школам, бібліотекам, краєзнавцям.
Порадувала “Дніпрокнига” читача й цілою низкою творів красного письменства. Відразу дві книжки відомого письменника-фантаста Віктора Савченка “Під знаком цвіркуна” та “Монолог над безоднею. З того світу – інкогніто”. Остання містить відразу два романи.
Паралельні цивілізації, стрибки в потойбічний світ, утілення душі в чужу плоть, століттями омріяний людством еліксир молодості... Наукова фантастика тут переплітається з езотерикою, містика сусідить з історизмом, а карколомні детективні моменти – з філософськими роздумами, гостро постають питання моралі та етики. Це – не легке чтиво для розваги, така фантастика тримає читача в напрузі протягом усього твору, примушує думати. Недаремно ці твори користуються популярністю в молодих і зрілих.
І, нарешті, поезія. Вічна, висока, прекрасна.
Ім’я лірика Сергія Бурлакова давно відоме читачеві, його і представляти не треба. “Все про кохання, все про любов”. Чудова книжка вибраних віршів. Кохання на світанку літ і в щедру пору зрілості, материнська любов і потяг до життя, любов як основа усього сущого...
Вона може бути такою різною, але завжди єдиною, неповторною, великою. Ця тема, мабуть, вічна, як вічне саме кохання.
Продовжує її збірка Тетяни Клебанської “Меня несет судьбы теченье…” На жаль, це – посмертне видання. Поезія авторки, що так рано пішла з життя, вражає різнобарв’ям тем та інтонацій. Від щемливих блоківських мотивів до філософських роздумів Омара Хайяма. Разом з тим ніякого наслідування, усе – власне, оригінальне, глибоке і вражаюче. Поетеса показала себе зрілим майстром, що досконало оволодів мистецтвом яскравої метафори, яка надає її віршам краси й довершеності. Книга оформлена ілюстраціями талановитої художниці Світлани Королевської.
Як не згадати нову збірку маститого поета Михайла Селезньова “Заветная дюжина”. Як музичні твори Чайковського “Пори року”, так і вірші М. Селезньова переносять з місяця в місяць, чаруючи новими барвами. Поезії приваблюють, запам’ятовуються.
Простота форм поєднується з високою одухотвореністю. Весь цикл – це справжній гімн рідній землі.
Так і все, видане “Дніпрокнигою”, можна назвати освідченням у любові до рідного краю.
Ми з вами, шановні читачі, перегорнули сторінки лише небагатьох книг. Сподіваємось, вони вас зацікавили і ви захочете їх прочитати. А “Свічадо” знайомитиме вас з новими надходженнями на книжкові полиці.

Огляд підготувала Ірина Голуб,
член НСЖУ