Микола Іванович Веселовський
Головна сторінка
Зміст - № 1 (15) '06
Зміст - № 4 (14) '05
Зміст - № 3 (13) '05
Про нас
Передплата
Наші координати
Обмін посиланнями
www.ukrlegenda.org

Українські легенди

Наш канал на Youtube

Наш канал на Facebook
Українська література

Родовідне полеВолодимир Мороз Володимир Мороз

Бібліофіл, історик, археограф. Займається історією Придніпров'я та Запорожжя. Повернув із забуття і зробив доступними рідкісні твори відомих дореволюційних та зарубіжних авторів. З його зібрання та передмовами перевидані трьохтомний "Богдан Хмельницький" М. Костомарова, "Гайдамаччина" Д. Мордовцева, "Вольності запорозьких козаків" і "До історії Степової України" Д. Яворницького та багато інших.


Живі легенди Приазов’я

В околицях с. Терпіння Мелітопольського району Запорізької області в долині р. Молочної височить загадковий курганоподібний пагорб із піщаних брил-каменів, званий у народ і Кам’яною Могилою. Декілька тисячоліть він мовчазно дивиться на плин води, задумливо зберігаючи свої таємниці. А багато чого могла б розповісти Кам’яна Могила за своє довговічне буття. Зараз тут пустка, лише зрідка з’являються люди, переважно туристи, цікавлячись цією загадкою історії та природи.
Про цей пагорб-курган існують різні легенди, які передаються “знавцями” довірливим слухачам як справжні події з життя кам’яного велета.

У 1890 р. першу спробу археологічного дослідження Кам’яної Могили зробив професор Петербурзького університету, сходознавець, один з керівник ів Археологічної комісії М. І. Веселовський (1848–1918). З його іменем пов’язані також розкопки та сенсаційні знахідки в знаменитому скіфському кургані Солоха на Придніпров’ї. Микола Іванович був уражений побаченим. На плитах пісковику він виявив петрогліфи (з грец. petra – скала, камінь і glyphe – різьба) тварин (турів, коней), колісниць, відбитки ступнів людських ніг, кистей рук тощо. Пробувши до глибокої осені на розкопках, учений виїхав на зиму до Петербурга і повернувся навесні 1891 р. для подальшого вивчення Кам’яної Могили.

Микола Іванович ВеселовськийНаступні наукові експедиції побували на Кам’яній Могилі в 30-ті та 50-ті рр. ХХ ст. Ураховуючи результати цих досліджень, учені дійшли висновку, що наскельні зображення висічені в різні історичні епохи, починаючи від нового кам’яного віку (VІ–ІІІ тис. до н. е.) і часів мідного та бронзового віків (ІІ– І тис. до н. е.), – десь приблизно 8–9 тис. років тому.
Декілька тисяч років на території Приазов’я та берегах р. Молочної проживали скотарсько-землеробські племена – творці петрогліфів Кам’яної Могили.
Чи був цей курганоподібний пагорб насправді могилою: учені схиляються до думки про культове призначення Кам’яної Могили. Під час урочистих церемоній тут приносились жертви богам. Чи були серед них людські? Запитання, на яке важко дати достовірну відповідь.

Декілька слів про мотиви створення петрогліфів – визначних пам’яток первісного суспільства. Майже всі види духовної діяльності наших далеких пращурів та їхні уявлення про довкілля були пов’язані з намаганням їх зафіксувати в доступній і зрозумілій для одноплемінників формі. Нею стали малюнки та різьблення на дереві, камені, розі. Первісна людина зображувала найчастіше тварин, бо саме вони забезпечували землян усім необхідним: їжею, одягом, матеріалом для виготовлення знарядь праці.

Іншим важливим фактором появи петрогліфів була їх магічно-релігійна функція. В її основі лежала віра й намагання одержати владу над предметом через оволодіння його образом. Первісна мисливська магія була націлена на перемогу над звіром з метою забезпечення успішного полювання. Основою магічних обрядів було зображення тварини, яке сприймалося як реальне.
Тому всі дії людини над зображеннями тварин уважалися діями мисливця в реальності.

Першими магічними зображеннями більшість дослідників вважає відбитки рук, які були свідомо залишені людиною як знак своєї присутності на Кам’яній Могилі. Пізніше цей знак стає символом володарювання й поступово набуває магічного змісту. Ці ранні відбитки чи малюнки руки, як правило, лівої, як символ володарювання та магічної сили були поширені в різних частинах світу: Європі, Африці, Австралії та Океанії.
Магічними були й зображення тварин.
Петрогліфи Кам’яної Могили є визначними й першими пам’ятками мистецтва на території сучасної України.