"Свічадо" ("Swichado") - літературний альманах українських авторів.
Головна сторінка
Зміст - № 1 (15) '06
Зміст - № 4 (14) '05
Зміст - № 3 (13) '05
Про нас
Передплата
Наші координати
Обмін посиланнями
www.ukrlegenda.org

Українські легенди

Наш канал на Youtube

Наш канал на Facebook

ПерекладиМикола Миколаєнко Микола Миколаєнко

Патріарх красного письменства Дніпропетровщини, член національних Спілок письменників та журналістів. Наставник молодих літераторів, прозаїк, драматург, публіцист, який усе життя оспівує вічні людські цінності.

Поезія як переконання

Кілька років тому в московському видавництві “Янико” побачила світ книжка Світлани Кедріної “Жити всупереч всьому”. У підзаголовку написано: “Тайна народження і тайна смерті поета Дмитра Кедріна”. Книга дуже цікава, читаєш її, затамувавши подих: талановита донька написала глибоку книгу про талановитого батька й вірну дружину, Світланину маму, Людмилу Іванівну. Вони – наші земляки.
Пропонуємо увазі читачів лишень короткі витяги, що мали ввійти до книги Д. Кедріна про психологію творчості:

– Творчість – це сповідальність, уміння все пропустити через власне серце.
– Творчий успіх автора – не чудо, а працелюбність плюс досвід.
– У поезії потрібне глибоке знання життя, ясність поетового мислення, їх не замінить трюкарство в галузі т.зв. поетичної техніки.
– Поезію не об’їхати на кривій, не обіграти в карти, не проспекулювати на виграшній темі, вона не має нічого спільного з лукавим мудруванням. Поезія – це переконаність, це книга серця. Повнота і переконаність здатні оживити навіть дуже незугарні рядки. Їхня відсутність залишить найхитромудріші поетичні екзерсиси лишень розмальованою мумією.

– Поет має право, ба, навіть зобов’язаний нікому не вірити на слово. Він сам має визначити координати кожного явища, кожної речі, з якою стикається, адже тільки на цих, ним самим перевірених координатах може вибудувати свій поетичний світ.
– Поезія жадає повної оголеності серця. Приховуючи від усіх свою суть, – неможливо стати поетом, навіть віртуозно оволод івши поетичною технікою. Поезія мститься таким авторам.
Їхні вірші повні маленьких знахідок, несподіваних родзинок, але як жива дитина не може складатися з самих нігтиків чи устоньок, так не може жива поезія триматися лишень на самих цих родзинках. Вірші не зростаються в живий організм, вони розсипаються, у них немає хребта, вони не дихають. Не вадами форми треба пояснювати їхній розпад, а вадами смислу, пороками змісту.
– Лірика – це щоденник серця.
– Жест – еластичне вираження душевного поруху. Інтонація – це жест голосом, фразою. За зовнішніми жестами – пота ємний смисл.
– Учитися до болю, до муки, до веселощів, – тоді їх передаси.
– Для митця страшенно важливо залишатися принциповим.
– Особисте в мистецтві заважає.
– Головними у вірші, у поетичному рядку є інтонація, голос, колорит. Завжди має бути чутно, хто їх промовляє. Де цього немає, там вірші аморфні.
– Поезія – переконання, а не мораль.
– Гострота становища до краю розкриває людські характери.
– Ніхто не заперечує натхнення. Як сказав один мудрець: справа поета – правильно розкласти хмиз у багатті, а вогонь має упасти з неба.
– Що таке художні засоби поета? Це промінь, що йде з проекційного ліхтаря до екрану. Якщо цей промінь необхідної сили та яскравості, – зображення буде чітким і виразним.
Так говорив Д. Кедрін, надзвичайно скромна й чарівна людина у великих круглих окулярах, з копицею каштанового волосся, у білій косоворотці, підперезаний вузьким ремінцем, у грубошерстих штанях і юхтових чоботях.