Жупан
З книги: Олекса Воропай. Український народній одяг.
Жупан — це типовий одяг козацьких часів на Україні, що, на жаль, дуже мало зберігся серед сучасного населення. Про походження назви цього одягу ще й досі немає певної думки: одні її виводять від латинського «jupa», а інші від татарського «зубун»1. Останній варіянт правдоподібніший, бо ж жупан є одягом східнього, імовірно, іранського походження. Український жупан подібний на бешмет, що є одягом іранських племен на Кавказі.
Жупан шився з синьої китайки або з доброго сукна фабричного виробу. Крій чоловічого жупана буває двох видів: жупан без коміра, що нагадує свиту, і однобортий жупан зі стоячим коміром, з «вусами» ззаду, що нагадує чемерку. Жіночий жупан був набагато кращий ніж жупан чоловічий, хоча жіночий жупан своїм кроєм подібний до звичайної свити. Шився жіночий жупан з тонкого сукна блакитного або темночервоного кольору, з двома «вусами», що оздоблювалися золотими шнурками або позументами. Такими ж оздобами іноді обшивалися і всі шви на жупані. Такі жупани були лише парадним одягом, що вбирався з нагоди якоїсь небуденної оказії.
Комір жіночого жупана був відкладний округлений і обшивався чорним або темновишневим оксамитом, а часом були коміри і з бобрового хутра. Відвороти на грудях обшивалися парчею, або тим самим матеріялом, що ним обшивалися закавраші на рукавах, найчастіше це був оксамит.
Як жіночий так і чоловічий жупан був не селянським, а козацьким і шляхтянським одягом. Про це свідчать не тільки малюнки Рігмана та старовинні портрети української військової старшини і шляхти, а й народні приповідки, що, як відомо, завжди відзначалися не абиякою точністю у визначенні. Отже, народні приповідки про жупан є такі:
«По неволі пан у жупані ходить, бо свити не має»;
«Який пан, такий і жупан»;
«Знайте нас, що ми голі та в жупані ходимо»;
«Хоч поганий та в жупані».
«Вбрався в жупан та й думає, що пан»;
«Не жне, не косить, а жупан носить»? — загадка.
- - - - - - -
1 - Вовк Хв.: Студії...» стор. 158.

[ нагору ]