Українські легенди www.ukrlegenda.org Українські легенди www.ukrlegenda.org Українські легенди www.ukrlegenda.org

В Україні: Wed, 04 Oct 2023, 10:21ми на фейсбукми на ютубі
Збірка "Савур-могила"
Звичаї нашого народу
Козаччина
Народна творчість
Галерея зображень
Альманах "Свічадо"
www.ukrlegenda.org

Наш канал на Youtube

Наш канал на Facebook




www.ukrlegenda.org

Українські легендиЖіноче взуття

З книги: Олекса Воропай. Український народній одяг.

Основним взуттям жінок були колись чоботи з сап’яну — «сап’янці» Найулюбленішими були червоні сап’янці, які звичайно одягалися в неділю чи в свято, як частина святкового одягу. «На нозі сап’ян рипить, а в борщі півник кипить» — каже народня приповідка про добру господиню.

Крім чобіт, завжди були в ужитку і черевики або черевички 1, які шилися не тільки з кольорової шкіри, а також і з міцної дорогоцінної парчі та обшивалися «золотим узороччям». Черевички більше вважалися дівочим взуттям, а сап’янці — взуттям заміжніх жінок. В народній приповідці говориться: «Кому хустка на голову, тому й сап’ян на ногу, а в кого стрічка в косі, в того й парча на нозі». Але це не було твердим правилом, бо дівчата взувалися і в сап’янці, а молодиці в черевички. Чоботи та черевички — це є основне взуття жінок і дівчат і в сучасній Україні.

Щождо такого взуття як лапті, ходаки та постоли, то затрималися вони ще тільки на крайній півночі в поліських селах та в населення українських Карпат. На східньоукраїнських землях таке взуття хоч і відоме та про те дуже нешановане, бо лапті, чи постоли — це прикмета великої бідности. Існує приповідка: «Впуталась, як Настя в лапті» — так кажуть про дівчину, чи молодицю, що потрапила в якусь біду.

- - - - - - -

1 - В українській мові «черевички» — це те, що по-московському «туфлі», або по-польськи «мешти».


Повернутися до змісту: Олекса Воропай. Звичаї нашого народу. Український народній одяг.




[ нагору ]

Copyright © 2013 - 2023 - Українські легенди - www.ukrlegenda.org