Українські легенди www.ukrlegenda.org Українські легенди www.ukrlegenda.org Українські легенди www.ukrlegenda.org

В Україні: Sun, 21 Jul 2024, 19:00ми на фейсбукми на ютубі
Збірка "Савур-могила"
Звичаї нашого народу
Козаччина
Народна творчість
Галерея зображень
Альманах "Свічадо"
www.ukrlegenda.org

Наш канал на Youtube

Наш канал на Facebook
www.ukrlegenda.org

Українські легендиЧемерка або чумарка

З книги: Олекса Воропай. Український народній одяг.

Цей одяг значно пізнішого походження ніж свити з овечого сукна. В старих літературних пам’ятках ніде не зустрічаємо подібних назв Польський етнограф. Лукаш Ґолумбіовський, що досліджував український народній одяг твердив, що чемерка є одягом перського походження і потрапила до нас тоді, як Україна мала посередній, через Кавказ, зв’язок з близьким Сходом, а це було в період козаччини. Існує ще одне і, як мені здається, реальніше припущення, що чемерку принесли з собою в Україну череміси, так називали колись кабардинців. Як свідчить Володимир Антонович, череміси були переселені на початку X століття до маєтку князя Витовта на річку Сліпород на Київщині і ось тоді вони й могли принести з собою чемерку. Є ще й трете припущення, що чемерку привезли з собою чумаки, які їздили на Дін по рибу та в Крим по сіль, а через те. мовляв, цей одяг ще називається «чумарка» від слова «чумак». Так чи інакше але чемерка або чумарка добре відомий одяг по всій Україні і давно вже він зробився народнім одягом.

Чумарка шиється з легкої тканини; звичайна довжина чумарки дещо нижче колін. Рукава вузькі без відлогів, комір стоячий. Головна прикмета чумарки — це добре вшитий «стан» (талія) і навколо стану дрібні збори. Чумарка завжди буває однобортою і застібається посередині грудей на гаплики.

В останній час в Україні було модно шити кожухи чумаркою з відкладним хутряним коміром. Автор цих рядків з таким кожухом-чумаркою причумакував з України аж до Лондону, а тут, що правда, не модно носити такі кожухи.


Повернутися до змісту: Олекса Воропай. Звичаї нашого народу. Український народній одяг.
[ нагору ]

Copyright © 2013 - 2024 - Українські легенди - www.ukrlegenda.org